Littelfuse KLPC3000X
KLPC3000X picture photo
Mfg. Part Number
KLPC3000X
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE T/D CLASS L 3000A 600V
Datasheet Download
KLPC3000X.pdf
Availability of KLPC3000X
QUANTITY
KLPC3000X Order Process
Ship out your order
Specifications of KLPC3000X
Internal Part NumberEIS-KLPC3000X
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesPOWR-PRO® KLPC
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated600VAC, 480VDC
Current3kA
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension5.000" Dia x 4.000" L (127.00mm x 101.6mm)
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KLPC3000X
Related LinksKLPC, KLPC3000X Datasheet, Littelfuse Distributor
KLPC3000X Details Description
Related parts for KLPC3000X
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V datasheet.pdf
RES SMD 7.32KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC TRIPLE LP DRIVER/REC 16-DIP datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
4.2MM WTB VTHDR W/O MNTFLG 4SN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CLIP-TAG "1", .039"-.055" datasheet.pdf