NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. KMC68302AG16VC
KMC68302AG16VC picture photo
Mfg. Part Number
KMC68302AG16VC
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU M683XX 16MHZ 144LQFP
Datasheet Download
KMC68302AG16VC.pdf
Availability of KMC68302AG16VC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KMC68302AG16VC Order Process
Ship out your order
Specifications of KMC68302AG16VC
Internal Part NumberEIS-KMC68302AG16VC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesM683xx
PackagingTray
Core ProcessorM68000
Number of Cores/Bus Width1 Core, 8/16-Bit
Speed16MHz
Co-Processors/DSPCommunications; RISC CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case144-LQFP
Supplier Device Package144-LQFP (20x20)
Additional InterfacesGCI, IDL, ISDN, NMSI, PCM, SCPI
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMC68302AG16VC
KMC68302AG16VC Details Description
Related parts for KMC68302AG16VC
SWITCH ROLLER SPDT 10A .093 QC datasheet.pdf
CONN FFC TOP 19POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 8.861UH SMD datasheet.pdf
IC AUDIO DAC LP 16-SOIC datasheet.pdf
RES 1.02M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M12-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC SRAM 32MB 70NS 48BGA datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 1400VDC RAD datasheet.pdf