| Internal Part Number | EIS-KMC68302AG16VC | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 2 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Series | M683xx | |
| Packaging | Tray | |
| Core Processor | M68000 | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 8/16-Bit | |
| Speed | 16MHz | |
| Co-Processors/DSP | Communications; RISC CPM | |
| RAM Controllers | DRAM | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | - | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 3.3V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |