NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. KMC68EN360AI33L
KMC68EN360AI33L picture photo
Mfg. Part Number
KMC68EN360AI33L
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU M683XX 33MHZ 240FQFP
Datasheet Download
KMC68EN360AI33L.pdf
Availability of KMC68EN360AI33L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KMC68EN360AI33L Order Process
Ship out your order
Specifications of KMC68EN360AI33L
Internal Part NumberEIS-KMC68EN360AI33L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesM683xx
PackagingTray
Core ProcessorCPU32+
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed33MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (1)
SATA-
USB-
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case240-BFQFP
Supplier Device Package240-FQFP (32x32)
Additional InterfacesSCC, SMC, SPI
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMC68EN360AI33L
KMC68EN360AI33L Details Description
Related parts for KMC68EN360AI33L
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN PIN 8 AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
BOARD EVAL ST7540 PWR LINE TXRX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT JAM NUT 10POS PIN datasheet.pdf
IC NVSRAM 4MBIT 25NS 44TSOP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SLOT R/A BCD GOLD datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf