NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. KMC7447AVU1000NB
KMC7447AVU1000NB picture photo
Mfg. Part Number
KMC7447AVU1000NB
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MPC74XX 1.0GHZ 360FCCBGA
Datasheet Download
KMC7447AVU1000NB.pdf
Availability of KMC7447AVU1000NB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KMC7447AVU1000NB Order Process
Ship out your order
Specifications of KMC7447AVU1000NB
Internal Part NumberEIS-KMC7447AVU1000NB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC74xx
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC G4
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed1.0GHz
Co-Processors/DSPMultimedia; SIMD
RAM Controllers-
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O1.8V, 2.5V
Operating Temperature0°C ~ 105°C
Security Features-
Package / Case360-BCBGA, FCCBGA
Supplier Device Package360-FCCBGA (25x25)
Additional Interfaces-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMC7447AVU1000NB
KMC7447AVU1000NB Details Description
Related parts for KMC7447AVU1000NB
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 47 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 94VWM 152VC SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf
CAP CER 3PF 100V BP 0805 datasheet.pdf
RES 10.1K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf