NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. KMC7448VS1267ND
KMC7448VS1267ND picture photo
Mfg. Part Number
KMC7448VS1267ND
Brief Description
IC MPU MPC74XX 1.267GHZ 360LGA
Datasheet Download
KMC7448VS1267ND.pdf
Availability of KMC7448VS1267ND
QUANTITY
KMC7448VS1267ND Order Process
Ship out your order
Specifications of KMC7448VS1267ND
Internal Part NumberEIS-KMC7448VS1267ND
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC74xx
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC G4
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed1.267GHz
Co-Processors/DSPMultimedia; SIMD
RAM Controllers-
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O1.5V, 1.8V, 2.5V
Operating Temperature0°C ~ 105°C
Security Features-
Package / Case360-CLGA, FCCLGA
Supplier Device Package360-FCCLGA (25x25)
Additional Interfaces-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMC7448VS1267ND
KMC7448VS1267ND Details Description
Related parts for KMC7448VS1267ND
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC ADC 16-BIT 1CH 150KSPS 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 30POS STR datasheet.pdf
CAP ALUM 6000UF 500V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf