TDK-Lambda Americas, Inc. KMD40-512
KMD40-512 picture photo
Mfg. Part Number
KMD40-512
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
PWR SUP MEDICAL 5V/12V 1.25A 40W
Datasheet Download
KMD40-512.pdf
Availability of KMD40-512
QUANTITY
KMD40-512 Order Process
Ship out your order
Specifications of KMD40-512
Internal Part NumberEIS-KMD40-512
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesKM Series Power Supplies
3D ModelKMD40.stp
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyAC DC Converters
SeriesKM
Number of Outputs2
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 212V
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)5A, 1.25A
Power (Watts)40W
Power Supply TypeSwitching (Closed Frame)
ApplicationsMedical
FeaturesOCP, OVP
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Efficiency80%
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension3.50" L x 2.50" W x 1.06" H (89.0mm x 63.5mm x 27.0mm)
Power (Watts) - Max40W
Line Regulation0.5%, 5%
Load Regulation2%, 6%
ApprovalsCE, EN, IEC, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMD40-512
Related LinksKMD4, KMD40-512 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
KMD40-512 Details Description
Related parts for KMD40-512
RES 442 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC REG BCK 1.5V 0.8A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 47POS datasheet.pdf
DROP IN HD CABLE DRIVER datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 25J OLIVE datasheet.pdf
CAP FILM 1.6UF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 35V 11A TP datasheet.pdf