United Chemi-Con KMG100VB10RM6X11LL
KMG100VB10RM6X11LL picture photo
Mfg. Part Number
KMG100VB10RM6X11LL
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
KMG100VB10RM6X11LL.pdf
Availability of KMG100VB10RM6X11LL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KMG100VB10RM6X11LL Order Process
Ship out your order
Specifications of KMG100VB10RM6X11LL
Internal Part NumberEIS-KMG100VB10RM6X11LL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMG
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)13.26 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current54mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMG100VB10RM6X11LL
Related LinksKMG100VB1, KMG100VB10RM6X11LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KMG100VB10RM6X11LL Details Description
Related parts for KMG100VB10RM6X11LL
TERMINAL BLOCK 5MM 4POS datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 590MA 650 MOHM datasheet.pdf
IC DATA SELECTOR/MUX 2IN 16-DIP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LV SOT23-8 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
HC-P:USBBULKHEADTYPEA datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf