United Chemi-Con KMG16VB221M6X11LL
KMG16VB221M6X11LL picture photo
Mfg. Part Number
KMG16VB221M6X11LL
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
KMG16VB221M6X11LL.pdf
Availability of KMG16VB221M6X11LL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KMG16VB221M6X11LL Order Process
Ship out your order
Specifications of KMG16VB221M6X11LL
Internal Part NumberEIS-KMG16VB221M6X11LL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMG
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.507 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current180mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMG16VB221M6X11LL
Related LinksKMG16VB2, KMG16VB221M6X11LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KMG16VB221M6X11LL Details Description
Related parts for KMG16VB221M6X11LL
FIXED IND 820UH 2.5A 194 MOHM TH datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
PICOFLEX SMT HEADER datasheet.pdf
CAP CER 5PF 6.3V NP0 0201 datasheet.pdf
BUZZER 6-16VDC 85-95DB PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 19.1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEADLT CLIPON LED 120LM AA(4) datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 20POS datasheet.pdf
IPASS PLUS HD DUST PLUG PULL TAB datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf