United Chemi-Con KMG16VB221M6X11LL
KMG16VB221M6X11LL picture photo
Mfg. Part Number
KMG16VB221M6X11LL
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
KMG16VB221M6X11LL.pdf
Availability of KMG16VB221M6X11LL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KMG16VB221M6X11LL Order Process
Ship out your order
Specifications of KMG16VB221M6X11LL
Internal Part NumberEIS-KMG16VB221M6X11LL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMG
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.507 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current180mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMG16VB221M6X11LL
Related LinksKMG16VB2, KMG16VB221M6X11LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KMG16VB221M6X11LL Details Description
Related parts for KMG16VB221M6X11LL
HOOK-UP STRND 22AWG GREEN 100' datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC AMP 1W PA 700MHZ-1GHZ 22MCOB datasheet.pdf
POWER ENTRY MODULE 6A datasheet.pdf
CONN HEADER 70POS 1MM GOLD SMD datasheet.pdf
RND SPACER 0.028" NYLON 23.11MM datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 2.54MM T/H datasheet.pdf