United Chemi-Con KMG16VB47RM5X11LL
KMG16VB47RM5X11LL picture photo
Mfg. Part Number
KMG16VB47RM5X11LL
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
KMG16VB47RM5X11LL.pdf
Availability of KMG16VB47RM5X11LL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KMG16VB47RM5X11LL Order Process
Ship out your order
Specifications of KMG16VB47RM5X11LL
Internal Part NumberEIS-KMG16VB47RM5X11LL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMG
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current75mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMG16VB47RM5X11LL
Related LinksKMG16VB4, KMG16VB47RM5X11LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KMG16VB47RM5X11LL Details Description
Related parts for KMG16VB47RM5X11LL
CAP ALUM 100UF 20% 4V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.87K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 16-SOIC datasheet.pdf
RES 18 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
PIN RIGHT ANGLE HDI 4ROW datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK EXTRUSION 37MM datasheet.pdf