United Chemi-Con KMG350VB10RM10X20LL
KMG350VB10RM10X20LL picture photo
Mfg. Part Number
KMG350VB10RM10X20LL
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
KMG350VB10RM10X20LL.pdf
Availability of KMG350VB10RM10X20LL
QUANTITY
KMG350VB10RM10X20LL Order Process
Ship out your order
Specifications of KMG350VB10RM10X20LL
Internal Part NumberEIS-KMG350VB10RM10X20LL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)39.78 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current80mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMG350VB10RM10X20LL
Related LinksKMG350VB1, KMG350VB10RM10X20LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KMG350VB10RM10X20LL Details Description
Related parts for KMG350VB10RM10X20LL
CONN HOUSING 38POS .100 DUAL ROW datasheet.pdf
RES SMD 2.87K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 5% 5W 5329 datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR DUAL 8DFN datasheet.pdf
POT 5K OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 127 TYPE A 19POS datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 2% 0.15W 1505 datasheet.pdf
OSC XO 622.08MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf