United Chemi-Con KMG350VB1R0M6X11LL
KMG350VB1R0M6X11LL picture photo
Mfg. Part Number
KMG350VB1R0M6X11LL
Brief Description
CAP ALUM 1UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
KMG350VB1R0M6X11LL.pdf
Availability of KMG350VB1R0M6X11LL
QUANTITY
KMG350VB1R0M6X11LL Order Process
Ship out your order
Specifications of KMG350VB1R0M6X11LL
Internal Part NumberEIS-KMG350VB1R0M6X11LL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)397.8 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current15mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMG350VB1R0M6X11LL
Related LinksKMG350VB1, KMG350VB1R0M6X11LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KMG350VB1R0M6X11LL Details Description
Related parts for KMG350VB1R0M6X11LL
FUSE BOARD MOUNT 80MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 3.08V VTH 8-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
TAPE POLYETHYLENE BLACK 2"X 36YD datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 32MLF datasheet.pdf
IC FREQ GENERATOR 28SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V 5% BP 0805 datasheet.pdf