United Chemi-Con KMG6.3VB102M8X11LL
KMG6.3VB102M8X11LL picture photo
Mfg. Part Number
KMG6.3VB102M8X11LL
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
KMG6.3VB102M8X11LL.pdf
Availability of KMG6.3VB102M8X11LL
QUANTITY
KMG6.3VB102M8X11LL Order Process
Ship out your order
Specifications of KMG6.3VB102M8X11LL
Internal Part NumberEIS-KMG6.3VB102M8X11LL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)564 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current380mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMG6.3VB102M8X11LL
Related LinksKMG6.3VB1, KMG6.3VB102M8X11LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KMG6.3VB102M8X11LL Details Description
Related parts for KMG6.3VB102M8X11LL
FIXED IND 100UH 300MA 1.27 OHM datasheet.pdf
CAP ALUM 47000UF 20% 6.3V SNAP datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 34.3VC AXIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 200V TO220 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 12V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 39 OHM 5% 80W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RND SPACER 0.135" NYLON 10.03MM datasheet.pdf
RES 768 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 150POS 1.27MM T/H datasheet.pdf