United Chemi-Con KMG63VB33RM6X11LL
KMG63VB33RM6X11LL picture photo
Mfg. Part Number
KMG63VB33RM6X11LL
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
KMG63VB33RM6X11LL.pdf
Availability of KMG63VB33RM6X11LL
QUANTITY
KMG63VB33RM6X11LL Order Process
Ship out your order
Specifications of KMG63VB33RM6X11LL
Internal Part NumberEIS-KMG63VB33RM6X11LL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)5.023 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current100mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMG63VB33RM6X11LL
Related LinksKMG63VB3, KMG63VB33RM6X11LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KMG63VB33RM6X11LL Details Description
Related parts for KMG63VB33RM6X11LL
IDC CABLE - MKR14K/MC14M/X datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16TSSOP datasheet.pdf
IC ADC 16-BIT 40MSPS 48-QFN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.4KV 1A DO204AL datasheet.pdf
STRIP CON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 10A 125V datasheet.pdf
CABLE 7COND 20AWG BLK SHLD 1000' datasheet.pdf
CABLE TIE LOCKING UVB 25 50LB datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 4COL WK datasheet.pdf
CONN M8 MALE 4POS datasheet.pdf