United Chemi-Con KMH100VS102M25X30T2
KMH100VS102M25X30T2 picture photo
Mfg. Part Number
KMH100VS102M25X30T2
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
KMH100VS102M25X30T2.pdf
Availability of KMH100VS102M25X30T2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KMH100VS102M25X30T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of KMH100VS102M25X30T2
Internal Part NumberEIS-KMH100VS102M25X30T2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMH
PackagingTray
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)249 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.51A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMH100VS102M25X30T2
Related LinksKMH100VS1, KMH100VS102M25X30T2 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KMH100VS102M25X30T2 Details Description
Related parts for KMH100VS102M25X30T2
Crystal 12.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
IC SW BUS-EXCH 10BIT FET 24TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS .100" DBL PCB datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
IC TXRX RS232 INTELLIGENT 32QFN datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 13A/30A 8QFN datasheet.pdf
508 TB RISING CLAMP 3RD datasheet.pdf
D-SUB SOLDER METAL BR datasheet.pdf
FUSE CANADIAN D TYPE 600V TIME datasheet.pdf