United Chemi-Con KMH10VS183M25X30T2
KMH10VS183M25X30T2 picture photo
Mfg. Part Number
KMH10VS183M25X30T2
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 18000UF 20% 10V SNAP
Datasheet Download
KMH10VS183M25X30T2.pdf
Availability of KMH10VS183M25X30T2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KMH10VS183M25X30T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of KMH10VS183M25X30T2
Internal Part NumberEIS-KMH10VS183M25X30T2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMH
PackagingTray
Capacitance18000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)46 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.23A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMH10VS183M25X30T2
Related LinksKMH10VS18, KMH10VS183M25X30T2 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KMH10VS183M25X30T2 Details Description
Related parts for KMH10VS183M25X30T2
DIODE GEN PURP 50V 1A DO213AB datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 64 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 22VC SOT26 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST-NO 2A 48V datasheet.pdf
HELAGLASS 4.0MM BRD SLV WHITE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS INLINE SKT datasheet.pdf