United Chemi-Con KMH16VN123M25X30T2
KMH16VN123M25X30T2 picture photo
Mfg. Part Number
KMH16VN123M25X30T2
Brief Description
CAP ALUM 12000UF 20% 16V SNAP
Datasheet Download
KMH16VN123M25X30T2.pdf
Availability of KMH16VN123M25X30T2
QUANTITY
KMH16VN123M25X30T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of KMH16VN123M25X30T2
Internal Part NumberEIS-KMH16VN123M25X30T2
PackagingTray
Capacitance12000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)55 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.24A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMH16VN123M25X30T2
Related LinksKMH16VN12, KMH16VN123M25X30T2 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KMH16VN123M25X30T2 Details Description
Related parts for KMH16VN123M25X30T2
FUSE CERM 30A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
CONN IDC 10PIN TIN PCB datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS R/A TIN 5MM datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 50V X8G 1206 datasheet.pdf
DIODE RECT ULT FAST REC A-PKG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 240PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
FEED FINGER HOLDER SF datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf