United Chemi-Con KMH16VN223M25X45T2
KMH16VN223M25X45T2 picture photo
Mfg. Part Number
KMH16VN223M25X45T2
Brief Description
CAP ALUM 22000UF 20% 16V SNAP
Datasheet Download
KMH16VN223M25X45T2.pdf
Availability of KMH16VN223M25X45T2
QUANTITY
KMH16VN223M25X45T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of KMH16VN223M25X45T2
Internal Part NumberEIS-KMH16VN223M25X45T2
PackagingTray
Capacitance22000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.32A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMH16VN223M25X45T2
Related LinksKMH16VN22, KMH16VN223M25X45T2 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KMH16VN223M25X45T2 Details Description
Related parts for KMH16VN223M25X45T2
IDC CABLE - MKS50K/MC50M/MCS50K datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCHLOCK DP 2POS SLD LUG 125V datasheet.pdf
EMERG STOP(RED) datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER RS485 10-DFN datasheet.pdf
SOLID HANDI-CARD, TYHC#29 datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 68POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.15UF RADIAL datasheet.pdf