United Chemi-Con KMH16VN333M30X45T2
KMH16VN333M30X45T2 picture photo
Mfg. Part Number
KMH16VN333M30X45T2
Brief Description
CAP ALUM 33000UF 20% 16V SNAP
Datasheet Download
KMH16VN333M30X45T2.pdf
Availability of KMH16VN333M30X45T2
QUANTITY
KMH16VN333M30X45T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of KMH16VN333M30X45T2
Internal Part NumberEIS-KMH16VN333M30X45T2
PackagingTray
Capacitance33000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)20 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMH16VN333M30X45T2
Related LinksKMH16VN33, KMH16VN333M30X45T2 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KMH16VN333M30X45T2 Details Description
Related parts for KMH16VN333M30X45T2
FIXED IND 1MH 85MA 12 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZ1 PG11 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 25 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
STD-POW-TIM CONTACT datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV OPEN COLL 8SSOP datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 35.1V 80A 0805 datasheet.pdf