United Chemi-Con KMH16VN682M22X25T2
KMH16VN682M22X25T2 picture photo
Mfg. Part Number
KMH16VN682M22X25T2
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 16V SNAP
Datasheet Download
KMH16VN682M22X25T2.pdf
Availability of KMH16VN682M22X25T2
QUANTITY
KMH16VN682M22X25T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of KMH16VN682M22X25T2
Internal Part NumberEIS-KMH16VN682M22X25T2
PackagingTray
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)98 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.57A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMH16VN682M22X25T2
Related LinksKMH16VN68, KMH16VN682M22X25T2 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KMH16VN682M22X25T2 Details Description
Related parts for KMH16VN682M22X25T2
VARISTOR 23V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR TRPL 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
21P MTA100 CONN ASSY ON TAPE datasheet.pdf
CONN HEADER 176POS 11ROW VERT datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf