United Chemi-Con KMH25VN153M25X45T2
KMH25VN153M25X45T2 picture photo
Mfg. Part Number
KMH25VN153M25X45T2
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 15000UF 20% 25V SNAP
Datasheet Download
KMH25VN153M25X45T2.pdf
Availability of KMH25VN153M25X45T2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KMH25VN153M25X45T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of KMH25VN153M25X45T2
Internal Part NumberEIS-KMH25VN153M25X45T2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMH
PackagingTray
Capacitance15000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)33 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.15A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMH25VN153M25X45T2
Related LinksKMH25VN15, KMH25VN153M25X45T2 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KMH25VN153M25X45T2 Details Description
Related parts for KMH25VN153M25X45T2
DIODE ARRAY GP 200V 8A D2PAK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
RES SMD 27.4KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IGBT 600V 13A 50W DPAK datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 23POS datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SPI/SRL 500K 16-DFN datasheet.pdf
RES 3.32 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG62A 22AWG 100' datasheet.pdf
XCEDE HD 3W LEFT 4PVH 8 COL datasheet.pdf