United Chemi-Con KMH25VS123M22X45T2
KMH25VS123M22X45T2 picture photo
Mfg. Part Number
KMH25VS123M22X45T2
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 12000UF 20% 25V SNAP
Datasheet Download
KMH25VS123M22X45T2.pdf
Availability of KMH25VS123M22X45T2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KMH25VS123M22X45T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of KMH25VS123M22X45T2
Internal Part NumberEIS-KMH25VS123M22X45T2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMH
PackagingTray
Capacitance12000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)41 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.69A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMH25VS123M22X45T2
Related LinksKMH25VS12, KMH25VS123M22X45T2 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KMH25VS123M22X45T2 Details Description
Related parts for KMH25VS123M22X45T2
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES 143 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE E 103NH N87 datasheet.pdf
0.75" PLENUM BRAIDED SLEEVING datasheet.pdf
RTW8 CART TIP BLADE 1.3X .4MM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
RES 3K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf