United Chemi-Con KMH35VN183M35X40T2
KMH35VN183M35X40T2 picture photo
Mfg. Part Number
KMH35VN183M35X40T2
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 18000UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
KMH35VN183M35X40T2.pdf
Availability of KMH35VN183M35X40T2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KMH35VN183M35X40T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of KMH35VN183M35X40T2
Internal Part NumberEIS-KMH35VN183M35X40T2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMH
PackagingTray
Capacitance18000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)23 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.37A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMH35VN183M35X40T2
Related LinksKMH35VN18, KMH35VN183M35X40T2 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KMH35VN183M35X40T2 Details Description
Related parts for KMH35VN183M35X40T2
CONN HEADER 76POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
SIDAC SYM 4CHP 300V 150A MS013 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 80POS 1.27MM GOLD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
LABEL 5X3" RED ON WHITE 50/PK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS SKT datasheet.pdf
RF FOAM 4000 A0 BB RFRET datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 2W DO204AL datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND datasheet.pdf
CAP CER 11PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf