United Chemi-Con KMH50VS682M30X40T2
KMH50VS682M30X40T2 picture photo
Mfg. Part Number
KMH50VS682M30X40T2
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
KMH50VS682M30X40T2.pdf
Availability of KMH50VS682M30X40T2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KMH50VS682M30X40T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of KMH50VS682M30X40T2
Internal Part NumberEIS-KMH50VS682M30X40T2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMH
PackagingTray
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)49 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMH50VS682M30X40T2
Related LinksKMH50VS68, KMH50VS682M30X40T2 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KMH50VS682M30X40T2 Details Description
Related parts for KMH50VS682M30X40T2
HOLDER BATTERY 2CELL D STEEL datasheet.pdf
IC DISTRIBUTION SW SGL 10-MSOP datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZB24 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
FAN BLOWER 75.7X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf