United Chemi-Con KMH6.3VN823M35X45T2
KMH6.3VN823M35X45T2 picture photo
Mfg. Part Number
KMH6.3VN823M35X45T2
Brief Description
CAP ALUM 82000UF 20% 6.3V SNAP
Datasheet Download
KMH6.3VN823M35X45T2.pdf
Availability of KMH6.3VN823M35X45T2
QUANTITY
KMH6.3VN823M35X45T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of KMH6.3VN823M35X45T2
Internal Part NumberEIS-KMH6.3VN823M35X45T2
PackagingTray
Capacitance82000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)12 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.32A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMH6.3VN823M35X45T2
Related LinksKMH6.3VN8, KMH6.3VN823M35X45T2 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KMH6.3VN823M35X45T2 Details Description
Related parts for KMH6.3VN823M35X45T2
DIP CABLE - CDR40G/AE40M/CDR40G datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 0.24 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS .100" GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 400MA 420 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
DIODE UFAST 50V 1A DO214AC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 20W DIN datasheet.pdf