United Chemi-Con KMH63VS822M35X45T2
KMH63VS822M35X45T2 picture photo
Mfg. Part Number
KMH63VS822M35X45T2
Brief Description
CAP ALUM 8200UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
KMH63VS822M35X45T2.pdf
Availability of KMH63VS822M35X45T2
QUANTITY
KMH63VS822M35X45T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of KMH63VS822M35X45T2
Internal Part NumberEIS-KMH63VS822M35X45T2
PackagingTray
Capacitance8200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.9A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMH63VS822M35X45T2
Related LinksKMH63VS82, KMH63VS822M35X45T2 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KMH63VS822M35X45T2 Details Description
Related parts for KMH63VS822M35X45T2
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 20A 32VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN RECEPT 18POS 24AWG MTA156 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
NON PLUG-INSIDE ROTARY SPDT datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 100ppm 8pF 80 Ohm -40°C - 125°C Surface Mount 2-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 9POS INLINE PIN datasheet.pdf
PWRBLADE RA REC datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 5% 22W 2512 datasheet.pdf