NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. KMPC823VR66B2T
KMPC823VR66B2T picture photo
Mfg. Part Number
KMPC823VR66B2T
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MPC8XX 66MHZ 256BGA
Datasheet Download
KMPC823VR66B2T.pdf
Availability of KMPC823VR66B2T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KMPC823VR66B2T Order Process
Ship out your order
Specifications of KMPC823VR66B2T
Internal Part NumberEIS-KMPC823VR66B2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC8xx
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed66MHz
Co-Processors/DSPCommunications; RISC CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface ControllersLCD, Video
Ethernet10 Mbps (1)
SATA-
USBUSB 1.x (1)
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 95°C
Security Features-
Package / Case256-BBGA
Supplier Device Package256-PBGA (23x23)
Additional InterfacesI²C, SMC, SCC, SPI, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMPC823VR66B2T
KMPC823VR66B2T Details Description
Related parts for KMPC823VR66B2T
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 150V 0606 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 280K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 416MA 10W datasheet.pdf