NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. KMPC823ZQ81B2T
KMPC823ZQ81B2T picture photo
Mfg. Part Number
KMPC823ZQ81B2T
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MPC8XX 81MHZ 256BGA
Datasheet Download
KMPC823ZQ81B2T.pdf
Availability of KMPC823ZQ81B2T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KMPC823ZQ81B2T Order Process
Ship out your order
Specifications of KMPC823ZQ81B2T
Internal Part NumberEIS-KMPC823ZQ81B2T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC8xx
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed81MHz
Co-Processors/DSPCommunications; RISC CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface ControllersLCD, Video
Ethernet10 Mbps (1)
SATA-
USBUSB 1.x (1)
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 95°C
Security Features-
Package / Case256-BBGA
Supplier Device Package256-PBGA (23x23)
Additional InterfacesI²C, SMC, SCC, SPI, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMPC823ZQ81B2T
KMPC823ZQ81B2T Details Description
Related parts for KMPC823ZQ81B2T
IC CTRLR ORIENT NETWORK 160PQFP datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
QKE BP PRELOAD ASSY datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
BOOT CABLE BREAKOUT 3 ENTRY datasheet.pdf
IC UART FIFO 16B 44PLCC datasheet.pdf
ANT WHIP MC CC 450-470MHZ datasheet.pdf
HEADER TURRET 2.54MM datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 30MA 60 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.05A 240 MOHM datasheet.pdf