NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. KMPC8540CVT667JB
KMPC8540CVT667JB picture photo
Mfg. Part Number
KMPC8540CVT667JB
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MPC85XX 667MHZ 783FCBGA
Datasheet Download
KMPC8540CVT667JB.pdf
Availability of KMPC8540CVT667JB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KMPC8540CVT667JB Order Process
Ship out your order
Specifications of KMPC8540CVT667JB
Internal Part NumberEIS-KMPC8540CVT667JB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC85xx
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC e500
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed667MHz
Co-Processors/DSP-
RAM ControllersDDR, SDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10/100 Mbps (1), 10/100/1000 Mbps (2)
SATA-
USB-
Voltage - I/O2.5V, 3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Security Features-
Package / Case784-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package783-FCPBGA (29x29)
Additional InterfacesDUART, I²C, PCI, RapidIO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMPC8540CVT667JB
KMPC8540CVT667JB Details Description
Related parts for KMPC8540CVT667JB
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 12W datasheet.pdf
CONN CIR FMALE RTANG 7POS CBLMNT datasheet.pdf
DIP CABLE - HDP24H/AE24M/X datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.6 OHM 5% 120W datasheet.pdf
RES SMD 2.46K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 4.4NS 48TQFP datasheet.pdf
RES 0.487 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
18AWG 16/30 3C FOILBRAID 100' datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf