NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. KMPC8540PX667LB
KMPC8540PX667LB picture photo
Mfg. Part Number
KMPC8540PX667LB
Brief Description
IC MPU MPC85XX 667MHZ 783FCBGA
Datasheet Download
KMPC8540PX667LB.pdf
Availability of KMPC8540PX667LB
QUANTITY
KMPC8540PX667LB Order Process
Ship out your order
Specifications of KMPC8540PX667LB
Internal Part NumberEIS-KMPC8540PX667LB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC85xx
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC e500
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed667MHz
Co-Processors/DSP-
RAM ControllersDDR, SDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10/100 Mbps (1), 10/100/1000 Mbps (2)
SATA-
USB-
Voltage - I/O2.5V, 3.3V
Operating Temperature0°C ~ 105°C
Security Features-
Package / Case784-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package783-FCPBGA (29x29)
Additional InterfacesDUART, I²C, PCI, RapidIO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMPC8540PX667LB
KMPC8540PX667LB Details Description
Related parts for KMPC8540PX667LB
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.15M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER 8BIT N-INV 24SOIC datasheet.pdf
BLOCK SPRING MOUNT FOR M18 PROX datasheet.pdf
CONN EUROBLOCK 14POS 5MM BLK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf