NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. KMPC8540VT667LC
KMPC8540VT667LC picture photo
Mfg. Part Number
KMPC8540VT667LC
Brief Description
IC MPU MPC85XX 667MHZ 783FCBGA
Datasheet Download
KMPC8540VT667LC.pdf
Availability of KMPC8540VT667LC
QUANTITY
KMPC8540VT667LC Order Process
Ship out your order
Specifications of KMPC8540VT667LC
Internal Part NumberEIS-KMPC8540VT667LC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC85xx
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC e500
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed667MHz
Co-Processors/DSP-
RAM ControllersDDR, SDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10/100 Mbps (1), 10/100/1000 Mbps (2)
SATA-
USB-
Voltage - I/O2.5V, 3.3V
Operating Temperature0°C ~ 105°C
Security Features-
Package / Case784-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package783-FCPBGA (29x29)
Additional InterfacesDUART, I²C, PCI, RapidIO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMPC8540VT667LC
KMPC8540VT667LC Details Description
Related parts for KMPC8540VT667LC
FIXED IND 47NH 510MA 190 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
TAPE SEALING INDUST 72MMX50M datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 32V 600W datasheet.pdf
RES 330K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
LED XLAMP XB-H WHITE SMD datasheet.pdf
FUSE BUSS SMALL DIMENSION datasheet.pdf
15KV 112A ASL - 3 SHOT - U.S datasheet.pdf