NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. KMPC8560CPX667JB
KMPC8560CPX667JB picture photo
Mfg. Part Number
KMPC8560CPX667JB
Brief Description
IC MPU MPC85XX 667MHZ 783FCBGA
Datasheet Download
KMPC8560CPX667JB.pdf
Availability of KMPC8560CPX667JB
QUANTITY
KMPC8560CPX667JB Order Process
Ship out your order
Specifications of KMPC8560CPX667JB
Internal Part NumberEIS-KMPC8560CPX667JB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC85xx
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC e500
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed667MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
RAM ControllersDDR, SDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10/100/1000 Mbps (2)
SATA-
USB-
Voltage - I/O2.5V, 3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Security Features-
Package / Case784-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package783-FCPBGA (29x29)
Additional InterfacesI²C, PCI, RapidIO, SPI, TDM, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMPC8560CPX667JB
KMPC8560CPX667JB Details Description
Related parts for KMPC8560CPX667JB
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONN COMMONING BAR 3POS TIN datasheet.pdf
IC VOLT DETEC CMOS 4.2V SOT23A-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN SSL IDC CONTACT 2POS 9MM datasheet.pdf
CONN SOCKET 40POS .050" STR datasheet.pdf
RES 255 OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
POT 500 OHM 150W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.8A TO252-2 datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 9POS TH datasheet.pdf