NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. KMPC860DPZQ80D4
KMPC860DPZQ80D4 picture photo
Mfg. Part Number
KMPC860DPZQ80D4
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MPC8XX 80MHZ 357BGA
Datasheet Download
KMPC860DPZQ80D4.pdf
Availability of KMPC860DPZQ80D4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KMPC860DPZQ80D4 Order Process
Ship out your order
Specifications of KMPC860DPZQ80D4
Internal Part NumberEIS-KMPC860DPZQ80D4
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC8xx
PackagingTray
Core ProcessorMPC8xx
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed80MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (2), 10/100 Mbps (1)
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 95°C
Security Features-
Package / Case357-BBGA
Supplier Device Package357-PBGA (25x25)
Additional InterfacesHDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMPC860DPZQ80D4
KMPC860DPZQ80D4 Details Description
Related parts for KMPC860DPZQ80D4
RES CHAS MNT 5 OHM 5% 225W datasheet.pdf
DISCONN MALE 22-18AWG INSUL datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE SMD 0805 datasheet.pdf
CAP MICA 27PF 5% 500V SMD datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 42"L X 32"W datasheet.pdf
RES SMD 143K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
RES 6.42K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 600W datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf