NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. KMPC860DTCVR66D4
KMPC860DTCVR66D4 picture photo
Mfg. Part Number
KMPC860DTCVR66D4
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MPC8XX 66MHZ 357BGA
Datasheet Download
KMPC860DTCVR66D4.pdf
Availability of KMPC860DTCVR66D4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KMPC860DTCVR66D4 Order Process
Ship out your order
Specifications of KMPC860DTCVR66D4
Internal Part NumberEIS-KMPC860DTCVR66D4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC8xx
PackagingTray
Core ProcessorMPC8xx
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed66MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (2), 10/100 Mbps (1)
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 95°C
Security Features-
Package / Case357-BBGA
Supplier Device Package357-PBGA (25x25)
Additional InterfacesHDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMPC860DTCVR66D4
KMPC860DTCVR66D4 Details Description
Related parts for KMPC860DTCVR66D4
IDC CABLE - MSC10K/MC10F/X datasheet.pdf
IDC CABLE - AKC16G/AE16G/AKC16G datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC CLOCK PHASE ALIGNER GPON datasheet.pdf
VARISTOR 243V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
CIR BRKR 25A 12VDC AUTO RESET datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
POT 1K OHM 2W CARBON LINEAR datasheet.pdf