NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. KMPC860ENVR66D4
KMPC860ENVR66D4 picture photo
Mfg. Part Number
KMPC860ENVR66D4
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MPC8XX 66MHZ 357BGA
Datasheet Download
KMPC860ENVR66D4.pdf
Availability of KMPC860ENVR66D4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KMPC860ENVR66D4 Order Process
Ship out your order
Specifications of KMPC860ENVR66D4
Internal Part NumberEIS-KMPC860ENVR66D4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC8xx
PackagingTray
Core ProcessorMPC8xx
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed66MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (4)
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 95°C
Security Features-
Package / Case357-BBGA
Supplier Device Package357-PBGA (25x25)
Additional InterfacesI²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMPC860ENVR66D4
KMPC860ENVR66D4 Details Description
Related parts for KMPC860ENVR66D4
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 6-SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 150PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC PLL CLK DRIVER 3.3V 24-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 806 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf