NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. KMPC860PCVR66D4
KMPC860PCVR66D4 picture photo
Mfg. Part Number
KMPC860PCVR66D4
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MPC8XX 66MHZ 357BGA
Datasheet Download
KMPC860PCVR66D4.pdf
Availability of KMPC860PCVR66D4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KMPC860PCVR66D4 Order Process
Ship out your order
Specifications of KMPC860PCVR66D4
Internal Part NumberEIS-KMPC860PCVR66D4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC8xx
PackagingTray
Core ProcessorMPC8xx
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed66MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (4), 10/100 Mbps (1)
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 95°C
Security Features-
Package / Case357-BBGA
Supplier Device Package357-PBGA (25x25)
Additional InterfacesHDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMPC860PCVR66D4
KMPC860PCVR66D4 Details Description
Related parts for KMPC860PCVR66D4
CONN HEADR 90POS .8MM DL R/A SMD datasheet.pdf
IC MCU 16/32B 384K FLASH 144LQFP datasheet.pdf
16MM IND CTRL ROTARY LVR OPERATR datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD8129ARM datasheet.pdf
CABLE 6COND 18AWG datasheet.pdf
0.3-5.5V 20A OUT RIP ATTENUATOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
MCU 8BIT 64KB FLASH 32-LQFP datasheet.pdf
CONTROL TEMP REL OUT 24V 18-36V datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 400MA 360 MOHM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 50W datasheet.pdf