NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. KMPC870ZT133
KMPC870ZT133 picture photo
Mfg. Part Number
KMPC870ZT133
Brief Description
IC MPU MPC8XX 133MHZ 256BGA
Datasheet Download
KMPC870ZT133.pdf
Availability of KMPC870ZT133
QUANTITY
KMPC870ZT133 Order Process
Ship out your order
Specifications of KMPC870ZT133
Internal Part NumberEIS-KMPC870ZT133
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed133MHz
Display & Interface Controllers-
Ethernet10/100 Mbps (2)
SATA-
USBUSB 2.0 (1)
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 95°C
Security Features-
Package / Case256-BBGA
Supplier Device Package256-PBGA (23x23)
Additional InterfacesI²C, PCMCIA, SPI, TDM, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMPC870ZT133
KMPC870ZT133 Details Description
Related parts for KMPC870ZT133
IC BUFFER QUAD 3ST NONINV 14SOIC datasheet.pdf
CONN SPRING 30POS DUAL .275 SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 72POS .100" DUAL ENTRY datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
SW KEY TUBULAR HIGH SECURITY #44 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES SMD 7.87KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 17POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf