NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. KMPC875ZT133
KMPC875ZT133 picture photo
Mfg. Part Number
KMPC875ZT133
Brief Description
IC MPU MPC8XX 133MHZ 256BGA
Datasheet Download
KMPC875ZT133.pdf
Availability of KMPC875ZT133
QUANTITY
KMPC875ZT133 Order Process
Ship out your order
Specifications of KMPC875ZT133
Internal Part NumberEIS-KMPC875ZT133
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed133MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM, Security; SEC
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (1), 10/100 Mbps (2)
SATA-
USBUSB 2.0 (1)
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 95°C