NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. KMPC880CVR66
KMPC880CVR66 picture photo
Mfg. Part Number
KMPC880CVR66
Brief Description
IC MPU MPC8XX 66MHZ 357BGA
Datasheet Download
KMPC880CVR66.pdf
Availability of KMPC880CVR66
QUANTITY
KMPC880CVR66 Order Process
Ship out your order
Specifications of KMPC880CVR66
Internal Part NumberEIS-KMPC880CVR66
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed66MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (2), 10/100 Mbps (2)
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Security Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMPC880CVR66
KMPC880CVR66 Details Description
Related parts for KMPC880CVR66
TERM RING HVY NYL 16-12AWG#10 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 34POS STR datasheet.pdf
IPASS PLUS HSC 84CKT GOLD LT KEY datasheet.pdf
RES 562 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 32.8 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SF4B 8CORE BOTTOM CAP CABLE 0.5M datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HAN 16B-HSE-DL-NPTF 3/4" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP 180D datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 8A datasheet.pdf