NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. KMPC880CZP133
KMPC880CZP133 picture photo
Mfg. Part Number
KMPC880CZP133
Brief Description
IC MPU MPC8XX 133MHZ 357BGA
Datasheet Download
KMPC880CZP133.pdf
Availability of KMPC880CZP133
QUANTITY
KMPC880CZP133 Order Process
Ship out your order
Specifications of KMPC880CZP133
Internal Part NumberEIS-KMPC880CZP133
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed133MHz
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (2), 10/100 Mbps (2)
SATA-
USBUSB 2.0 (1)
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Security Features-
Package / Case357-BBGA
Supplier Device Package357-PBGA (25x25)
Additional InterfacesHDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMPC880CZP133
KMPC880CZP133 Details Description
Related parts for KMPC880CZP133
HDR STR DR.100 SMT PEGS datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON B 5.8-8.5MM WHITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES 0.475 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 127K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 0.3W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BRD/BRD .5MM 30POS datasheet.pdf
50-19906=FERRULE, #16 AWG, RED datasheet.pdf