United Chemi-Con KMQ200VS182M30X35T2
KMQ200VS182M30X35T2 picture photo
Mfg. Part Number
KMQ200VS182M30X35T2
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
KMQ200VS182M30X35T2.pdf
Availability of KMQ200VS182M30X35T2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KMQ200VS182M30X35T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of KMQ200VS182M30X35T2
Internal Part NumberEIS-KMQ200VS182M30X35T2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMQ
PackagingTray
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)138 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.08A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMQ200VS182M30X35T2
Related LinksKMQ200VS1, KMQ200VS182M30X35T2 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KMQ200VS182M30X35T2 Details Description
Related parts for KMQ200VS182M30X35T2
RES SMD 470 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5MM datasheet.pdf
PELTIER MOD CP10,63,05,L1,W4.5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONV BUS 12V OUT 264W datasheet.pdf
FERRITE CORE RM 100NH M33 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 145A SP6 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
IC MMIC SWITCH SP4T 24SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf