United Chemi-Con KMQ250VS122M30X45T2
KMQ250VS122M30X45T2 picture photo
Mfg. Part Number
KMQ250VS122M30X45T2
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
KMQ250VS122M30X45T2.pdf
Availability of KMQ250VS122M30X45T2
QUANTITY
KMQ250VS122M30X45T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of KMQ250VS122M30X45T2
Internal Part NumberEIS-KMQ250VS122M30X45T2
PackagingTray
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)207 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMQ250VS122M30X45T2
Related LinksKMQ250VS1, KMQ250VS122M30X45T2 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KMQ250VS122M30X45T2 Details Description
Related parts for KMQ250VS122M30X45T2
IC RS-232 DRVR/RCVR 20-SOIC datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFG06G/AF06/AFE06T datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
SW DIP LOW PRO 4 POS GOLD datasheet.pdf
IC DAC 16BIT DUAL MULT 38TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 750 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf