United Chemi-Con KMQ350VS271M30X25T2
KMQ350VS271M30X25T2 picture photo
Mfg. Part Number
KMQ350VS271M30X25T2
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
KMQ350VS271M30X25T2.pdf
Availability of KMQ350VS271M30X25T2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KMQ350VS271M30X25T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of KMQ350VS271M30X25T2
Internal Part NumberEIS-KMQ350VS271M30X25T2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMQ
PackagingTray
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)921 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMQ350VS271M30X25T2
Related LinksKMQ350VS2, KMQ350VS271M30X25T2 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KMQ350VS271M30X25T2 Details Description
Related parts for KMQ350VS271M30X25T2
IC DETECTOR VOLT 6.0V ODRN 5SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Press-Fit datasheet.pdf
RES 4.32 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPDT 16TQFN datasheet.pdf
RES 1.50K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 70A 600VAC datasheet.pdf
CAP CER 68PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
3:1 HEAT SHRINK TUBING RED datasheet.pdf
470UF 450V 35X105MM 85C 10000H datasheet.pdf