United Chemi-Con KMQ350VS271M30X25T2
KMQ350VS271M30X25T2 picture photo
Mfg. Part Number
KMQ350VS271M30X25T2
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
KMQ350VS271M30X25T2.pdf
Availability of KMQ350VS271M30X25T2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KMQ350VS271M30X25T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of KMQ350VS271M30X25T2
Internal Part NumberEIS-KMQ350VS271M30X25T2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMQ
PackagingTray
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)921 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMQ350VS271M30X25T2
Related LinksKMQ350VS2, KMQ350VS271M30X25T2 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KMQ350VS271M30X25T2 Details Description
Related parts for KMQ350VS271M30X25T2
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 6-SMD datasheet.pdf
ADAPTER TEST .094" SOCKET BLACK datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 1000UH datasheet.pdf
RES SMD 8.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RESONATOR CER 9MHZ SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
MIL CONNECTOR ECE094 datasheet.pdf
D4SL-2LDG-D datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf