United Chemi-Con KMQ450VS101M25X25T2
KMQ450VS101M25X25T2 picture photo
Mfg. Part Number
KMQ450VS101M25X25T2
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
KMQ450VS101M25X25T2.pdf
Availability of KMQ450VS101M25X25T2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KMQ450VS101M25X25T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of KMQ450VS101M25X25T2
Internal Part NumberEIS-KMQ450VS101M25X25T2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMQ
PackagingTray
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.316 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current640mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMQ450VS101M25X25T2
Related LinksKMQ450VS1, KMQ450VS101M25X25T2 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KMQ450VS101M25X25T2 Details Description
Related parts for KMQ450VS101M25X25T2
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A 5FLIPCHIP datasheet.pdf
TVS DIODE 34.8VWM 61.9VC DO204AC datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB24 M32 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 464 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 39.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf