AVX Corporation KNH21C471DA3TS
KNH21C471DA3TS picture photo
Mfg. Part Number
KNH21C471DA3TS
Manufacturer
Product Category
Feed Through Capacitors
Brief Description
FILTER CAP 470PF 1A 50V 0805
Datasheet Download
KNH21C471DA3TS.pdf
Availability of KNH21C471DA3TS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KNH21C471DA3TS Order Process
Ship out your order
Specifications of KNH21C471DA3TS
Internal Part NumberEIS-KNH21C471DA3TS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLKNA,KNF,KNH Series 23/Apr/2013
Standard Package3,000
Category Filters
FamilyFeed Through Capacitors
SeriesKNH21, Kyocera
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Voltage50V
Current1A
DC Resistance (DCR)80 mOhm Max
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric), 4 PC Pad
Height (Max)0.039" (1.00mm)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Thread Size-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KNH21C471DA3TS
Related LinksKNH21C4, KNH21C471DA3TS Datasheet, AVX Corporation Distributor
KNH21C471DA3TS Details Description
Related parts for KNH21C471DA3TS
CONN EDGECARD 20POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 6.3V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 75A D2PAK datasheet.pdf
EXTRACTOR TOOL datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 43POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.5V datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf