Yageo KNP100JR-73-0R3
KNP100JR-73-0R3 picture photo
Mfg. Part Number
KNP100JR-73-0R3
Brief Description
RES 0.3 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
KNP100JR-73-0R3.pdf
Availability of KNP100JR-73-0R3
QUANTITY
KNP100JR-73-0R3 Order Process
Ship out your order
Specifications of KNP100JR-73-0R3
Internal Part NumberEIS-KNP100JR-73-0R3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.3
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.181" Dia x 0.453" L (4.60mm x 11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KNP100JR-73-0R3
Related LinksKNP100J, KNP100JR-73-0R3 Datasheet, Yageo Distributor
KNP100JR-73-0R3 Details Description
Related parts for KNP100JR-73-0R3
2.5MM CABLE RA/S&T 2 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 100V 200MA TO92-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 1000PF 10% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONN R/A PLUG 4PIN CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf