Yageo KNP100JR-73-27R
KNP100JR-73-27R picture photo
Mfg. Part Number
KNP100JR-73-27R
Brief Description
RES 27 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
KNP100JR-73-27R.pdf
Availability of KNP100JR-73-27R
QUANTITY
KNP100JR-73-27R Order Process
Ship out your order
Specifications of KNP100JR-73-27R
Internal Part NumberEIS-KNP100JR-73-27R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.181" Dia x 0.453" L (4.60mm x 11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KNP100JR-73-27R
Related LinksKNP100J, KNP100JR-73-27R Datasheet, Yageo Distributor
KNP100JR-73-27R Details Description
Related parts for KNP100JR-73-27R
IC CTRLR PWR SEQUENCE 4CH 24-QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FUSE BLOCK BOLT DOWN 100A CHASS datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 300MA 220 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf