E-Switch KO105B1001
KO105B1001 picture photo
Mfg. Part Number
KO105B1001
Brief Description
SWITCH KEYLOCK
Datasheet Download
KO105B1001.pdf
Availability of KO105B1001
QUANTITY
KO105B1001 Order Process
Ship out your order
Specifications of KO105B1001
Internal Part NumberEIS-KO105B1001
SeriesKO
CircuitSPDT
Number of Positions2
Switch FunctionOn-On
Contact TimingNot Specified
Current Rating1A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeTubular Key
Key Removable PositionsAll
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.00mm Dia
Features-
Depth Behind Flange19.00mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KO105B1001
Related LinksKO105, KO105B1001 Datasheet, E-Switch Distributor
KO105B1001 Details Description
Related parts for KO105B1001
IC AMP DIFF SINGLE-SUPPLY 8-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 0.7A TO-92 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 8POS VERT 2MM datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 14.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
MKP 3.3UF 5% 1250VDC DRAWING T1 datasheet.pdf